bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.02.2019 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija
LatviaLatvija

VM iecerējusi, ka datu par dzimumšūnu ziedošanu apstrādi nodrošinās e-veselība

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Veselības ministrija (VM) gatavo grozījumus noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu jeb e-veselību, lai paredzētu, ka tā nodrošina centralizētu personas datu par dzimumšūnu ziedošanu apstrādi.

Kā ziņots, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti atkārtoti mudināja atbildīgās iestādes nekavēties ar dzimumšūnu donoru reģistra izveidi un rast tam nepieciešamo finansējumu 150 000 eiro apmērā.

VM norādījusi, ka personas datu apstrādes mērķis ir apkopot informāciju, kas nepieciešama izmantošanai ārstniecībā, kvalitatīva medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma nodrošināšanai.

Vienlaikus, pēc VM paustā, papildus medicīniskai informācijai par dzimumšūnu donoru e-veselības sistēmā būs pieejama arī informācija par dzimumšūnu donora ziedoto dzimumšūnu izmantošanas statusu Latvijā.

Tāpat grozījumos noteikts papildus ierobežojums, ka minētajai informācijai var piekļūt tikai ārstniecības iestādes, kas sniedz medicīniskās apaugļošanas pakalpojumus un kas ir noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par e-veselības izmantošanu atbilstoši prasībām.

VM informēja, ka informācija par dzimumšūnu donoru jeb Dzimumšūnu donora karte e-veselības sistēmā tiks uzglabāta un būs pieejama 25 gadus pēc pēdējā ieraksta.

Pēc VM paustā, arī Datu valsts inspekcija iepazinusies ar ministrijas plānotajiem grozījumiem normatīvajā regulējumā reģistra ieviešanai un konceptuāli atbalsta VM piedāvāto risinājumu, nodrošinot to, ka vienkopus pieejama informācija no jau šobrīd esošajiem dzimumšūnu reģistriem, kurus uztur ārstniecības iestādes.

VM norādījusi, ka Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā dots deleģējums Ministru kabinetam noteikt kārtību neauglīgo ģimeņu reģistra, medicīniskās apaugļošanas reģistra un dzimumšūnu donoru reģistra, kā arī donoru dzimumšūnu banku izveidei. Šo reģistru galvenie uzdevumi ir izveidot neauglīgo ģimeņu, medicīniskās apaugļošanas un dzimumšūnu donoru datu bāzi, analizēt galvenos epidemioloģiskos rādītājus, identificēt riska faktorus reproduktīvās veselības jomā.

Personas datu apstrāde nepieciešama ārstniecības vajadzībām, veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai un to administrēšanai, lai nodrošinātu kvalitatīvu donora dzimumšūnu izmantošanu medicīniskās apaugļošanas pakalpojumos un aizsargātu gan dzimumšūnu donora, gan recipienta veselību.

VM norāda, ka patlaban ārstniecības iestādes rīcībā ir informācija tikai par savu iestādi, bet nav informācijas par citā iestādē ziedotā un izmantotā dzimumšūnu donora materiālu un rezultātiem. Līdz ar to ārstniecības iestāde nevar pārbaudīt vai potenciālā dzimumšūnu donora materiālam ir vai nav izmantošanas ierobežojumi, piemēram, donors ziedojis dzimumšūnas citā iestādē un tās ir izmantotas medicīniskās apaugļošanas procedūrā, kā rezultātā iestājusies grūtniecība un piedzimis bērns.

Ref:224.000.103.2964


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.

Lasītākie

Komentētākie

Top 5 Biznesa ziņas
    Top 5 Sabiedrības ziņas
      Top 5 Pasaules ziņas
        Jaunākie komentāri