bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 22.09.2018 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris
LatviaLatvija

Vairākas pašvaldības gatavas sadarboties ar Krievijas vēstniecību 9.maija svinībās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPēc četrām nedēļām pie Kremļa Sarkanajā laukumā notiks grandioza militārā parāde par godu nacistiskās Vācijas sagraušanas 70 gadadienai. Krievijas plānus šos svētkus atzīmēt plaši un ar vērienu sajutušas arī Latvijas pašvaldības, kurās saņemts Krievijas vēstniecības aicinājums sadarboties Uzvaras dienas svinēšanā.

Latvija 9.maiju nesvin, jo tas saistās ar valsts okupāciju 1940.gada jūnijā. Tomēr kā pārliecinājās TV3 raidījums Nekā Personīga, pašvaldībās nav vienotas nostājas pret Latvijas valstij diskutablo svētku svinēšanu.

Marta sākumā Ogres novada dome saņēma Krievijas vēstnieka Aleksandra Vešņakova rakstisku lūgumu sadarboties Uzvaras dienas svinību organizēšanā. Vēstniecībai vajadzēja pašvaldības telpas 15.aprīlī, lai Ogres pusē dzīvojošajiem Otrā pasaules kara veterāniem pasniegtu medaļas par godu Lielā Tēvijas kara septiņdesmitgadei. Vēstulē nebija norādīts ne veterānu skaits, ne pasākuma plāns vai mērogs. Tāpat nebija skaidrs, vai pašvaldībai jānodrošina svinībām apsardze. Ogres mērs Artūrs Mangulis ar atbildi nesteidzās. Domes koalīcijā tika izlemts par Latvijai vēsturiski diskutablā datuma svinēšanu prasīt padomu valdībai un specdienestiem.

Mēs izlēmām iet tādu ceļu, kā pakonsultēties ar visām iesaistītajām ministrijām – Iekšlietu ministriju, Ārlietu ministriju, Aizsardzības ministriju un Drošības policiju – un saņēmām visas atbildes. Kopējais viedoklis tomēr bija tāds, ka šajā mirklī, ņemot vērā, kāda situācija ir izveidojusies savstarpējās attiecībās starp abām valstīm, jābūt piesardzīgiem un draudzīgi jāatsaka, stāsta Ogres novada domes priekšsēdētājs, piebilstot, ka šoreiz vēstniecībai atteikts.

Raidījumam zināms, ka gan Ārlietu, gan Aizsardzības ministrijas bija ieteikušas par atbalstu Krievijas vēstniecībai izlemt pašvaldībai pašai, jo ministrijām nav tiesību iejaukties. Tomēr ministrijas norāda, ka Lielā tēvijas kara uzvaru Latvija nesvin, jo Vācijas un PSRS kara slepenie protokoli deva iespēju Padomju savienībai vēlāk okupēt Baltijas valstis. Latvija Otrā pasaules kara beigas oficiāli atzīmē 8.maijā.

Drošības policija savā atbildē ir bijusi daudz stingrāka. Tā rekomendējusi Ogres novada pašvaldībai diplomātiski atteikt Krievijas vēstniecībai. Krievija izmantojot 9.maiju savas ideoloģijas un vēstures uzspiešanai. Katru gadu ārvalstu tautiešu konsolidēšanai tas notiekot arvien aktīvāk. Sarkanarmijas veterānu sveikšana neradot tūlītējus draudus Latvijas nacionālajai drošībai, taču pasākums gūtu publicitāti un liktu domāt, ka pašvaldība atbalsta Krievijas oficiālo vēstures izpratni.

«Drošības policijas vēstule man patika. Ļoti skaidrojoša un man kā pašvaldības pārstāvim ļāva aizdomāties par šiem riskiem, kā tas varētu notikt un kā vajadzētu pareizi rīkoties,» izteikusies Ogres novada domes priekšsēdētaja vietniece Ineta Tamane.

Krievijas vēstniecība, atbildot uz raidījuma jautājumiem raksta, ka tiesības saņemt jubilejas medaļas esot apmēram 5 000 Latvijā dzīvojošo kara veterānu. Uz Krievijas svinīgajām 9.maija parādēm braukšot 13, bet pārējiem pasniegs apbalvojumu Rīgā un citās pilsētās. Vietējās pašvaldības lielākoties atbalstot Krievijas vēstniecības aicinājumu sadarboties un sniedz telpas Uzvaras dienas svinībām. Par to, liecina arī raidījuma veiktais eksperiments, zvanot uz vairākām novada domēm, kurās ir līdzīgs iedzīvotāju skaits kā Ogres novadā. Gan Saldus, gan arī Rēzeknes novadā pašvaldības vadība izrādīja pretimnākšanu zvanītājam, kurš vēlējies iznomāt telpas Uzvaras dienas svinībām. Savukārt Krievijas vēstniecības zvanītājs Tukuma novada domi nedaudz samulsināja. Jo domē jau bija saņemta īstā Krievijas vēstniecības vēstule un dots akcepts veterānu sveikšanai atvēlēt Tukuma bibliotēku.

Drošības policijai ir ziņas, ka, tuvojoties 9.maijam iespējamas jaunas Krievijas vēstniecības, kā arī Krievijas finansēto «tautiešu organizāciju» aktivitātes pilsētās, piemēram, piedāvājumi organizēt šo svētku salūtu. Drošības policija rekomendē pašvaldībām izvairīties no līdzdalības šādu pasākumu organizēšanā, lai novērstu iespēju to izmantot Krievijas propagandas nolūkos.

«Mūsu (Drošības policijas) vērtējumā Krievijai ir izdevīgi uzspiest savu vēstures interpretāciju, jo to var izmantot, lai grautu daļā Latvijas iedzīvotāju piederības sajūtu Latvijas Republikai. Liktu šķēršļus vienotai izpratnei par Latvijas valsts pamatprincipiem. Tā Krievijas vēstures uzspiešana ir daļa no tā sauktās «maigās varas» pasākumiem, kas varbūt nerada tūlītējus draudus, taču rada draudus ilgtermiņā mūsu nacionālās drošības interesēm,» skaidro DP.

Patlaban nav īstais brīdis, veidot attiecības ar Krieviju, kā ierasts, uzsver arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. 9.maija svinību apmeklējumu Sarkanajā laukumā atteikuši gandrīz visi rietumu valstu līderi, nosodot Krimas aneksiju un Krievijas militāro agresiju Ukrainas austrumos. Pagaidām Ogres novada dome ir vienīgā, kas strīdīgajā situācijā vērsusies pēc padoma Ārlietu ministrijā. Rinkēvičs uzsver, ka oficiālo Latvijas attieksmi pret Lielā Tēvijas kara uzvaras godināšanu ministrija sniegs katrai Latvijas pašvaldībai, kas izrādīs interesi.

«Mēs labi zinām, ka ir pašvaldību autonomija. Likums tām piešķīris kompetenci par šiem jautājumiem lemt atsevišķi un tas paliek viņu ziņā. Taču ļoti negribētos, lai šie pasākumi kaut kādā brīdī pārvērstos arī par zināmu vēstures interpretācijas mēģinājumu. Mēģinājumu informatīvi izstāstīt, kā Latvijā atdzimst fašisms un kā notiek cīņa ar to. Vai pat izvērst manis pieminēto Krimas jautājumu, ko varbūt, dalot šeit ordeņus Latvijā, nebūs tik aktuāli pieminēt, kā kādā parādē Maskavā, bet tomēr – tas fons ir tāds, kāds tas ir,» norāda ārlietu ministrs.

Ref: 102.000.102.9599


Pievienot komentāru

  1. wow teica:

    ticētu par Rēzekni un Daugavpili, bet par Saldu un Tukumu – šoks!

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Jaunākie komentāri