bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 25.03.2019 | Vārda dienas: Ģedimins, Māra, Mare, Marita, Mārīte
LatviaLatvija

Tiesībsargs: Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā saistītas ar finanšu trūkumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tiesībsargs Juris Jansons

Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā ir saistītas ar finanšu trūkumu, jo nav iespējams kvalitatīvi izdarīt darbu ar atvēlētajiem resursiem, un tā ir atbildīgās ministrijas un valdības kopumā atbildība, Latvijas Radio norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Arī Raudas pansionātā, kur Tiesībsarga birojs nesen ziņoja par pārkāpumiem, esot redzams, ka iestādes vadītāja ar viņai pieejamajām finansēm nespēj tikt galā, kā rezultātā ir daudz brīvu vakanču, ir liela kadru mainība u.tml.

Jansona vērtējumā, galvenā problēma kopumā esot tā, ka pret minēto iestāžu klientiem netiek nodrošināta cieņpilna attieksme. Tas bieži esot saistīts ar darbinieku trūkumu un darbinieku izpratnes trūkumu, kad viņi neprot sniegt pakalpojumus, jo daudzi, kas tur strādā, to dara tikai tāpēc, ka «cita darba nebija».

Vairākkārt apmeklējot Engures novada domes pansionātu Rauda, Tiesībsarga biroja pārstāvji konstatējuši virkni pārkāpumu, kas ir pretrunā ne tikai ar normatīvajiem aktiem, bet arī pārkāpj cilvēktiesības.

Kā liecina tiesībsarga atzinums pārbaudes lietā par pansionātu Rauda, pansionātu Tiesībsarga biroja darbinieki apmeklēja četras reizes – 2016.gada 13.maijā, 2016.gada 20.maijā, 2017.gada 18.janvārī un 2017.gada 6.jūnijā.

Sākotnēji vērtējot vispārējos sadzīves apstākļus, biroja darbinieki konstatēja, ka aptuveni puses pansionāta klientu istabu platība ir mazāka nekā paredzēts Ministru kabineta noteikumos. Tas esot saistīts ar pansionātā būvniecības brīdī pastāvošajiem celtniecības standartiem, kas pieļāva, ka divvietīgo istabu platība ir 11,8 kvadrātmetri. Atzinumā uzsvērts, ka pansionāta administrācijas ieskatā klientu izmitināšana atbilstoši spēkā esošajam dzīvojamās telpas platības minimumam nozīmētu klientu skaita samazināšanu, kas savukārt novestu pie institūcijas maksātnespējas vai būtiski sadārdzinātu pakalpojuma izmaksas. Šī iemesla dēļ neesot iespējams visiem klientiem nodrošināt normatīvajos aktos noteikto minimālo platību uz vienu cilvēku.

Tiesībsarga biroja darbinieki norādīja, ka no cilvēktiesību viedokļa šādu prasību neievērošana ir vērtējama gan kā normatīvo aktu, gan kā cilvēktiesību pārkāpums. Turklāt nav pieļaujams, ka minētā problēma jau sen ir konstatēta kā pārkāpums, tomēr netiek risināta.

Atkārtotās monitoringa vizītes dienā vairākās pansionāta nodaļās klientu labierīcībās nebija pieejami higiēnas līdzekļi – tualetes papīrs un ziepes. Tāpat biroja darbinieki konstatēja sasmakušu gaisu institūcijā un izteiktu cigarešu dūmu smaku, kas liecina, ka telpas netiek pienācīgi vēdinātas.

Monitoringa vizītes laikā, apmeklējot vairākas pansionāta nodaļas, vērojot aprūpētāju darbu un intervējot personālu, tika konstatēts, ka, ņemot vērā kopējo klientu skaitu (362 personas), institūcijā esošais darbinieku skaits nav bijis pietiekams, lai nodrošinātu normatīvajos aktos noteikto prasību izpildi atbilstošā kvalitātē.

Klientu apģērba un veļas individualizēta lietošana tikusi nodrošināta tikai attiecībā uz klientu personīgajām drēbēm un veļu, kas tiek marķētas. Tiesībsarga ieskatā institūcijā esošā sistēma nebija uzskatāma par normatīvajam regulējumam atbilstošu un ierobežojusi klientu tiesības uz privātas dzīves neaizskaramību un apģērba individuālu lietošanu.

Vienlaikus monitoringa vizītes dienā tika novērots, ka «slēgtā tipa nodaļu» klientiem faktiski nebija nodarbību. Tiesībsarga biroja darbinieki nebija guvuši pārliecību, ka klientiem ar kustību traucējumiem ikdienā tiek nodrošinātas pastaigas svaigā gaisā un personāla atbalsts brīvā laika pavadīšanas aspektā.

Tiesībsarga biroja darbinieki izlases veidā iepazinās arī ar pansionāta Rauda videonovērošanas kameru ierakstiem un to saturu, konstatējot, piemēram, ka videoierakstā, kas attēlo slēgto vīriešu nodaļu, uzskatāmi redzams, ka atsevišķiem klientiem apģērba un arī autiņu maiņa notiek publiski, gaiteņa vidū. Pirmajā epizodē institūcijas darbiniece novelk klientam bikses, izrauj pilnos autiņus, klients pats uzvelk bikses un tiek nosūtīts atpakaļ uz istabu. Otrajā epizodē darbiniece klientam, kurš gaitenī iznāk autiņā un krekliņā, noņem autiņu, novelk kreklu un kādu laiku klients gaiteņa vidū stāv pilnīgi kails. Pēc tam turpat tiek uzvilkts tīrs autiņš, uzvilkts krekls un klients dodas uz savu istabu. Nevienā no redzētajām epizodēm nav konstatējama nekāda klienta higiēniskā apmazgāšana/notīrīšana.

No pansionāta Rauda aplūkotajiem videoierakstiem Tiesībsarga biroja pārstāvji konstatēja ne tikai vairākus normatīvo aktu pārkāpumus un identificēja cilvēktiesību pārkāpumus, bet arī fiksēja necilvēcīgu un pazemojošu apiešanos pret klientiem no institūcijas personāla puses.

Vairākkārt apmeklējot pansionātu Rauda, Tiesībsarga biroja eksperti secināja, ka viņu ieteikumi pansionāta darbībā netiek ieviesti pilnībā.

Kā pastāstīja birojā, arī vēlāk veiktajās pārbaudēs tika konstatēts, ka pansionāta darbībā vēl aizvien ir novēršamas nepilnības. Par aktuālo situāciju tiesībsargs vēl informēs jaunā atzinumā.

Pansionāta Rauda direktore Dace Randoha, kura amatā ir mazāk nekā divus gadus, atzina, ka Tiesībsarga biroja atzinums ir neglaimojošs, taču apgalvoja, ka uzlabojumi aprūpes centrā notiek nepārtraukti. Tas skar gan aprūpes pakalpojumu uzlabošanu, gan darbinieku kompetenču paaugstināšanu.

Komentējot tiesībsarga ziņojumā minēto klienta pārģērbšanu gaiteņa vidū, Randoha stāstīja, ka tas noticis vienā no divām demences nodaļām, naktī. «Šajās nodaļās – sieviešu un vīriešu –  ir pacienti ar smagām un ļoti smagām saslimšanām, pamostoties nakts vidū, var neorientēties apkārtējā vidē, negrib ģērbties vai uzvelk cita pacienta drēbes,» klāstīja centra vadītāja.

Engures novada pašvaldības piešķirtais finansējums spēj nodrošināt pansionāta klientiem nepieciešamos higiēnas līdzekļus, bet atbildība par to nepielietošanu jāuzņemas darbiniekiem, pauda Randoha. Pēc līdzīgām situācijām notiekot pārrunas ar darbiniekiem, tāpat tiekot rīkotas apmācības. Turklāt vadība izvērtējot arī darbinieku atbilstību amatam, taču daļa darbinieku no veicamajiem pienākumiem atsakoties pati.

«Aprūpētāju atalgojuma līmenis ir tuvu minimālajam,» atzina Randoha, skaidrojot, ka darbinieku mainība pansionātā ir liela, arī pašlaik ir vairāk aprūpētāju, sociālo darbinieku un sociālo aprūpētāju vakances.

Pašlaik Rauda nodrošina darbu 170 cilvēkiem. Tajā ir 320 gultasvietas, bet pašlaik aizņemtas 316.


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.