bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.02.2019 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija
LatviaLatvija

SEB analītiķi: Izaugsme eirozonā un strauji augošajās ekonomikās nostiprinās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis

Eirozonas izaugsme šogad ir iespaidīga. Tās ekonomiskais spēks, kā arī politisko risku samazināšanās balsta arī eiro nostiprināšanos. Zemie inflācijas rādītāji joprojām nesasniedz centrālo banku noteiktos mērķus, taču tās soli pa solim turpinās atkāpties no līdz šim īstenotās ārkārtīgi stimulējošās monetārās politikas, Jaunākajā Ziemeļvalstu ekonomiku apskatā uzsver SEB bankas analītiķi.

«Neskatoties uz to, ka 2017. gada SEB prognozes ir bijušas optimistiskas, mūsu Iekšzemes kopprodukta (IKP) prognozēm esam veikuši nelielu augšupvērstu korekciju. Prognozes balstās patlaban dominējošajos faktoros. No vienas puses, spēcīgie darba tirgi un jaudu noslodzes pieaugums nodrošina papildu stimulus, kas veicina privāto patēriņu un kapitāla izdevumus. No otras puses, ņemot vērā zemo bezdarbu līmeni, kas daudzās valstīs ir desmitgadēs zemākajā līmenī, arvien vairāk uzmanības jāvelta jautājumiem, kas saistīti ar vājo vietu – inflācijas dinamiku un izaugsmes ilgtspējību,» komentē SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Viņš uzsver, ka ģeopolitiskie riski rada arvien vairāk bažu. «Pēdējā pusgada laikā galvenā uzmanība tika pievērsta pieaugošajai spriedzei Korejas pussalā un Tuvajos Austrumos. Tajā pašā laikā redzam, ka mājsaimniecības un uzņēmumi ir pietiekami imūni pret politisko nenoteiktību.»

Sekojot globālajām tendencēm, arī Baltijas valstu izaugsme paātrinās. Tas licis palielināt Latvijas un Igaunijas prognozes. Latvijas IKP izaugsmes prognozes šim gadam ir 4,5%, 2018.gadam 3,7%, bet 2019.gadam 3,5%. Igaunijas ekonomika šogad palielināsies par 4,1%, nākamgad par 3,3%, un aiznākamajā gadā par 3%. Savukārt Lietuvas izaugsmes prognozes šim gadam ir 3,7%, un turpmākajiem diviem gadiem attiecīgi 3,2% un 3%, turpina ekonomists.

SEB eksperti prognozē, ka Amerikas Savienotās Valsts (ASV) ekonomika 2019.gadā nedaudz palēnināsies. «Inflācija turpina negatīvi pārsteigt, taču daudzām centrālajām bankām joprojām ir pietiekami daudz manevrēšanas iespēju, lai atrastu veidus kā noslēgt vērienīgos stimulēšanas pasākumus. Centrālās bankas saskaras ar dilemmu – kā līdzsvarot riskus: mazināt jaunas nelīdzsvarotības rašanos pret iespēju apcirpt bezdarbu līdz vēl zemākam līmenim. Inflācijas rādītājs uz zemo bezdarba līmeni bieži reaģē ar novēlošanos. Taču kopumā globālās inflācijas spēki aizvien pastiprinās, un centrālajām bankām tas rada grūtības atrast pareizo līdzsvaru.»

Bankas analītiķi uzsver, ka pēc vāja gada sākuma ASV ekonomikas izaugsme ir atguvusies. «Trampa administrācijai līdz šim ir bijušas problēmas saņemt Kongresa atbalstu savas politikas īstenošanai. Taču nākamā gada sākumā, visticamāk, varētu tikt īstenoti nodokļu samazinājumi, kas sniegs stimulējošu efektu 0,25% no IKP apmērā. Pastāv zināms risks, ka Tramps var izstāties no Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības nolīguma (NAFTA), tomēr ticamākais iznākums ir, ka nolīgums ar Kanādu un Meksiku tiks pārskatīts.

SEB prognozē, ka ASV izaugsme šogad sasniegs 2,3%, bet 2018.gadā – 2,6% no IKP.

«Eirozonas ekonomika turpina pozitīvi pārsteigt un tas liek uzlabot arī prognozes. IKP pieauguma prognoze šim un nākamajam gadam ir 2,3%. Eirozonā iedzīvotāju skaita pieaugums ir ievērojami lēnāks nekā ASV, tādēļ, vērtējot uz vienu iedzīvotāju, izaugsme ir iespaidīga. 2017. gada vēlēšanu cikls pret Eiropas Savienību vērstajiem spēkiem nav bijis veiksmīgs. Tas rada cerības, ka ES integrācijas procesā parādīsies jauns spars. Pateicoties labākiem ekonomiskiem apstākļiem, šiem centieniem varētu būt labi rezultāti,» uzskata SEB eksperti.

Ekonomisti norāda, ka Lielbritānijas ekonomiku kavē nenoteiktība par nākotnes attiecībām ar ES. Vājā mārciņa un stabilie starptautiskie ekonomiskie apstākļi pamato Apvienotās Karalistes IKP pieauguma prognozes pārskatīšanu 2018. gadam. Taču tendence paredz palēninājumu no 1.5% pieauguma šogad līdz 1.1% 2019.gadā. Spriedze Lielbritānijas politiskajā sistēmā pieaug, tādēļ joprojām nav izslēgta iespēja, ka Lielbritānija lemj par palikšanu ES, turpina bankā.

«Strauji augošo ekonomiku izaugsmes temps kopš 2015. gada ir pakāpeniski nostiprinājies. Ķīnas izaugsme ir bijusi labāka, nekā gaidīts, taču tā pakāpeniski bremzēsies. Šī rudens pārmaiņas Komunistiskās partijas vadībā ir nostiprinājušas prezidenta Sji Dzinpiņa reformu pilnvaras. Pieaug sabiedrības atbalsts lēnākai īstermiņa izaugsmei apmaiņā pret reformām, kas nostiprinās ilgtermiņa potenciālu. Tikmēr Indijas palēnināšanās notikusi ātrāk, nekā gaidīts, taču nākamgad izaugsme atsāksies. Reformu centieni tiks atlikti līdz 2019. gada vēlēšanām. Brazīlija turpina veiksmīgi atkopties no dziļās ekonomiskās krīzes,» uzsver SEB analītiķi.

Tāpat bankas eksperti atzīmē, ka [asaules izaugsmes paātrinājums acīmredzami sniedz labumu Ziemeļvalstu ekonomikām. Zviedrijas izaugsmes dzinējspēki ir kļuvuši daudzveidīgāki. «To pastiprina eksports un investīciju aktivizēšanās rūpniecībā. Ierobežoti negatīvs efekts sagaidāms no mājokļu tirgus vājināšanās, kas var nedaudz slāpēt būvniecības nozari. Pēc trim vājas izaugsmes gadiem Norvēģija ir atpakaļ uz pareizā ceļa. Privātais patēriņš, investīcijas un eksports nostiprināsies, kamēr fiskālie un monetārie politikas stimuli un būvniecības nozares loma saruks. Dānijas perspektīvas pēdējo gadu kontekstā izskatās lieliski. Vislielākais pieaugums sagaidāms Somijā, kur IKP gada pieaugums sasniegs 2,5-3%.»

Ref:224.000.103.2949

Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.

Lasītākie

Komentētākie

Top 5 Biznesa ziņas
    Top 5 Sabiedrības ziņas
      Top 5 Pasaules ziņas
        Jaunākie komentāri