bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.02.2019 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija
LatviaLatvija

Par ko cilvēki neaizdomājas, plānojot iegādāties mājokli

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Swedbank pētījuma dati liecina, ka teju puse Latvijas iedzīvotāju apsver jauna mājokļa iegādi tuvāko gadu laikā. Mājvietas īre ir labs risinājums jauniem cilvēkiem, kas tikai vēl meklē savu vietu dzīvē, taču, nodibinot ģimeni, rodas loģiska vēlme pēc stabilitātes un sava īpašuma. Swedbank Hipotekārās kreditēšanas vadītājs Latvijā Normunds Dūcis, piedāvā desmit noderīgus padomus, kas būtu jāņem vērā pirms tiek izdarīta izvēle par labu konkrētam mājoklim.

1.Prioritāšu noteikšana

Vispirms būtu jāsaprot, kāda būs jaunā mājokļa funkcija – tas būs miteklis, kur gūt atpūtu pēc garas darba dienas, vai tā jau būs ģimenes mājvieta, kurā sagaidīt arī vecumdienas. Cik būtiska ir platība, plānojums, pilsēta, rajons, pieejamā infrastruktūra, mēbeles vai remonta svaigums? Iespējams, ka visu dabūt nevarēs. Reti kurš atteiktos no plašām dzīvojamām telpām un sava piemājas pagalma, tomēr jāapzinās savas iespējas izsapņoto dzīvesvietu atļauties, kā arī to lietderību.

Ja īpašumu plānojat iegādāties ilgstošai lietošanai, ir jāapzinās, ka nepieciešamība pēc dzīves platības gadu gaitā mainās – kamēr ģimenē aug bērni, dzīvojamo platību vajag lielāku, bet vēlāk mājīgāk jutīsieties mazāka izmēra mājoklī. Ja ar mājokļa meklēšanu esat nolēmis tikt galā pats, vislabāko ieskatu tirgus piedāvājumā var gūt, pacietīgi izskatot nekustamo īpašumu sludinājumus internetā specializētajos portālos.

Kad esat noskatījis īpašumu, kas nākotnē varētu kļūt par jauno dzīvesvietu, ir iespēja pasūtīt profesionālu mājokļa tirgus vērtības noteikšanu. Tādā veidā iespējams pārliecināties, vai piedāvātā cena ir adekvāta. Šobrīd ļoti aktuāli ir ekonomiski dzīvokļi jaunajos projektos – aptuveni 50 līdz 60 kvadrātmetru platībā un cenā līdz 100 tūkstošiem eiro.

2.Papildu izmaksas

Ne vienmēr ar mājokļa iegādi visi izdevumi beidzas. Atkarībā no izvēlētās dzīvesvietas jāaprēķina, cik izmaksās remonts, mēbeles, siltināšana vai citi labiekārtošanas darbi. Citreiz jāņem vērā pat transporta izmaksas, kas var palielināties, ja savu dzīvesvietu izvēlaties attālāk no darba vietas, skolas, bērnu pulciņu atrašanās vietas. Latvijā vispopulārākie mājokļi joprojām ir dzīvokļi padomju laika ēkās, tomēr parasti šādām mājām ir nolietota infrastruktūra, tās nav siltinātas un remontētas. Visas izmaksas būs jāsedz iedzīvotājiem, bet, lai to darītu, savā starpā vajag vienoties vairākumam. Mikrorajonos dzīvo daudz un dažādu sociālo grupu iedzīvotāji, līdz ar to vienošanās var nebūt vienkārša. Neatkarīgi no rajona – jo lielāka māja, jo sarežģītāk panākt vienošanos.

3.Trešās personas

Svarīgi noskaidrot, kam pieder zeme, uz kuras atrodas māja. Vēl nesen Latvijā bija spēkā likums, kas atļauj būvēt īpašumu uz citai personai piederošas zemes, līdz ar to iespējams, ka nāksies veidot līguma attiecības vēl arī ar trešo pusi. Intuīcija ir svarīga, bet, paļaujoties tikai uz to, vēlāk var atklāties nepatīkami zemūdens akmeņi, par kuriem radīsies papildu izdevumi. Ārēji mājokļa fasāde var būt skaista, taču negribētos, lai tā nodevīgi sākt drupt jau pēc pāris gadiem vai pat mēnešiem.

4.Kredītdevēja izvēle

Ja mājokļa iegādei pietiek ar saviem līdzekļiem, tas ir lieliski! Tātad esat vai nu ļoti turīgs vai ļoti apzinīgs krājējs. Taču pārējiem vajadzēs meklēt aizdevēju. Ņemiet vērā, ka jums būs jāsadarbojas ar savu kredītdevēju līdz aizdevuma atmaksas dienai, kas mājokļa iegādes gadījumā var būt pat 20 līdz 30 gadus. Tāpēc kredītdevējs jāizvēlas rūpīgi! Jums jājūtas droši par tā sniegtajiem pakalpojumiem, jāpārliecinās, vai tie jums ir ērti izmantojami, un lai nepieciešamības gadījumā varat vienoties veikt izmaiņas kredīta atmaksas kārtībā. Tāpat kā izvēloties mājokli, arī izvēloties kredītdevēju, domājiet ilgtermiņā, nevis paļaujieties uz vienreizējiem labumiem.

5.Laba kredītvēsture

Kāju priekšā bankas aizdevumam var pielikt slikta kredītvēsture. Ja esat kavējis citu kredītu vai rēķinu atmaksu, banka aizdevumu var nepiešķirt vai piešķirt ar nelabvēlīgākiem noteikumiem – mazāku summu un/vai augstāku procentu likmi. Ja sava ikmēneša budžeta uzturēšanā nevarat iztikt bez ātro aizdevumu palīdzības, tā būs būtiska norāde uz nespēšanu uzņemties papildus izdevumus, kas saistīti ar ikmēneša kredītmaksājumiem. Jāatceras, ka kredīta atmaksāšanas iespēju profesionāla izvērtēšana ir izdevīga ne tikai bankai, bet arī kredītņēmējam, kuram hipotekārais aizdevums būs jāatmaksā no savas naudas daudzu gadu garumā.

6.Oficiāli ienākumi

Jāatceras, ka banka, izvērtējot kredīta atmaksāšanas iespējas, par ieņēmumiem uzskatīs tikai oficiāli iegūtus līdzekļus, par kuriem ir nomaksāti nodokļi. Tātad aplokšņu algas vai jebkādi citi neoficiāli ienākumi vērā ņemti netiks. Parasti kredītņēmēja ienākumu vēsture tiek vērtēta par pēdējiem sešiem mēnešiem, bet gadījumos, ja ienākumi ir bijuši svārstīgi, tos var izvērtēt par lielāku laika posmu. Lai šobrīd vispār varētu pretendēt uz hipotekāro kredītu, nepieciešamajiem ikmēneša ienākumiem būtu jābūt vismaz 600 eiro «uz rokas».

7.Pirmā iemaksa

Kreditētājs kā pirmo iemaksu prasīs aptuveni 15% līdz 20% no kopējās darījuma summas. Vidēji tie varētu būt aptuveni desmit tūkstoši eiro. Ģimenēm ar bērniem šo situāciju risināt palīdz valsts programma ALTUM, kas piedāvā saņemt atbalstu hipotekārā kredīta pirmās iemaksas segšanai 10-20% apmērā, kas var samazināt pirmās iemaksas apmēru tikai līdz 5%. Pirmās iemaksas segšanu var nodrošināt gan ar saviem uzkrājumiem, gan arī piedāvājot papildus ķīlu, kas jau pieder kredītņēmējam.

8.Saskaņošana

Jārēķinās, ka process no pirmās konsultācijas līdz aizdevuma saņemšanai aizņems apmēram divas nedēļas. Procesa laikā obligāti uzmanīgi izpētiet gan Pirkuma līgumu, gan Aizdevuma līgumu, jo abi šie līgumi ir saistīti. Tas ir kritiski svarīgi, lai nerastos situācija, kurā abu līgumu punkti ir pretrunīgi.

9.Iegādes izmaksas

Ikvienam kredītņēmējam jārēķinās ar papildu izmaksām, noformējot hipotekāro kredītu, kā arī reģistrējot savu īpašumu zemesgrāmatā. Tā, piemēram, komisijas maksa par aizdevuma izsniegšanu visbiežāk ir līdz 1,5% no darījuma summas. Vēl aptuveni 80 eiro izmaksās īpašuma tirgus vērtības noteikšana, 70 eiro notāra pakalpojumi, kā arī jāiemaksā valsts nodeva hipotēkas nostiprināšanai zemesgrāmatā (0,1% no pirkuma summas) un īpašumtiesību reģistrēšanai zemesgrāmatā (2% no pirkuma summas). Saņemot Altum garantiju, Zemesgrāmatas nodeva tiks samazināta, tomēr jārēķinās ar papildu maksājumu 2,5% apmērā no garantijas kopsummas.

10. Apdrošināšana

Kad esat laimīgi ticis pie sava īpašuma, ir svarīgi to nepazaudēt, un šajā ziņā drošību par nākotni radīs apdrošināšana. Neparedzētiem gadījumiem ir iespējams apdrošināt ne tikai mājokli, tā iedzīvi, bet arī pašas kredītsaistības. Lai izdodas atrast savu ideālo mājokli!

Ref:224.000.103.2927


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.

Lasītākie

Komentētākie

Top 5 Biznesa ziņas
    Top 5 Sabiedrības ziņas
      Top 5 Pasaules ziņas
        Jaunākie komentāri