bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 25.03.2019 | Vārda dienas: Ģedimins, Māra, Mare, Marita, Mārīte
LatviaLatvija

Lielo datu ekonomikas ietekme uz Latvijas IKP trīs gados var pārsniegt miljardu eiro

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Saskaņā ar uzņēmuma IDC (International Data Corporation) datiem, Eiropas Savienības (ES) lielo datu ekonomikas ietekme straujas izaugsmes scenārijā pieaugs no 50 miljardiem eiro jeb 1,8% no ES iekšzemes kopprodukta (IKP) 2015.gadā līdz 111 miljardiem eiro vai 4,7% no IKP 2020.gadā.

Dati liecina arī to, ka pie līdzīga attīstības scenārija Latvijā lielo datu ekonomikas ietekmes apjoms 2020.gadā būs 1,26 līdz 1,38 miljardi eiro – atkarībā no IKP kopējā pieauguma tempa.

«Ir skaidrs, ka datu virzītai ekonomikai ir jābūt Latvijas prioritātei, jo tā nav atsevišķa tehnoloģiju nozares niša, bet gan pamats fundamentālām izmaiņām un izaugsmei ikvienā nozarē. Datus radīt ir ļoti viegli, grūti ir tos jēgpilni izmantot, tāpēc gan publiskajam sektoram, gan IKT nozarei, līdz ar citām tautsaimniecības nozarēm ir jāapvieno spēki, lai veicinātu izpratni par lielo datu potenciālu, ka arī izpratni par to, kā no idejas par datu potenciālu nonākt līdz praktiskiem, izmantojamiem risinājumiem,» norāda Microsoft Latvia vadītāja Renāte Strazdiņa.

Domnīcas Certus valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis, prezentējot pētījumu Lielie dati: ievads. Vai nākotne piederēs uz datiem balstītām valstīm?, akcentē: «Pēdējo gadu laikā mēs runājam par digitāli nolasāmu datu radīšanas sprādzienu, bet tikai desmitā daļa datu ir viegli analizējamā formātā. Latvijai ir jāveido stratēģija, kā nonākt no datu savākšanas līdz reālam pielietojumam un pienesumam ekonomikas izaugsmei.»

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko norāda: «Latvijas kā inovāciju ekonomikas attīstībā darbojas četri nozīmīgi spēlētāji – Latvijas uzņēmumi, jaunuzņēmumi, starptautiskās korporācijas un pētnieki. Valdības loma ir iesaistītās puses saliedēt ap kopēju, fokusētu mērķi, veicināt datu atvēršanu un normatīvā regulējuma sakārtošanu, kā arī veicināt Latvijā radītu, datos balstītu produktu virzīšanu Eiropas un pasaules tirgū.»

Microsoft Latvia pārstāvji norāda, ka kopš 2016.gada decembra, kad valdība un IKT nozare sadarbības memorandā vienojās par kopīgiem mērķiem un sadarbību Latvijas digitālās transformācijas procesā un datos balstītas sabiedrības un valsts attīstībā, paveikts daudz.

Jānorāda, ka 2017.gada septembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izveidoja Latvijas Atvērto datu portālu — vienotu platformu, kas nodrošina centralizētu piekļuvi valsts pārvaldes atvērtajiem datiem. 2017.gadā Latvija arī būtiski uzlaboja savas pozīcijas Eiropas Savienības (ES) datu atkalizmantošanas indeksā, no iesācēju grupas iekļūstot to valstu grupā, kas strauji sasniegušas progresu atvērto datu jomā un tuvojas vidējam ES rādītājam.

Starp lielo datu izmantošanas veiksmīgiem piemēriem Latvijā var minēt uzņēmuma Tilde mašīntulkošanas tehnoloģijas un digitālos asistentus jeb čatbotus, CSDD satiksmes drošības risinājumus sadarbībā ar Squalio Cloud Consulting, Latvijas Universitātes sadarbībā ar LMT veidoto reģionu ekonomiskās aktivitātes analīzes rīku un citus.

Microsoft pārstāvji norāda, ka Latvijas valdības apņēmīgā nostāja un vīzija par datu virzītu attīstību bijis viens no priekšnosacījumiem, kāpēc tieši Latvijā 2017.gadā sadarbībā ar Latvijas Universitāti tika izveidots pirmais Microsoft Inovāciju centrs Ziemeļeiropā. Centra mērķis ir stiprināt sadarbību starp IKT nozares, zinātnes, nevalstisko organizāciju un publiskā sektora partneriem, eksportspējīgu informācijas tehnoloģiju (IT) risinājumu attīstību un digitālo transformāciju Latvijā. Inovāciju centrs izveidojis praktisku darba semināru ciklu, kurā pētnieki un nozares uzņēmumi apvienojas konkrētu, ar lielajiem datiem saistītu uzdevumu risināšanai.

Vienlaikus pārstāvji min, ka jau pirmajā centra darbības gadā uzsākts arī unikāls pilotprojekts lielo datu izmantošanai genomikā un vēža izpētē. Projektā sadarbojas Latvijas Universitāte, Microsoft, Roche un BGI. Perspektīvā Latvija var kļūt arī par starptautisku genomikas ekselences centru.


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.