bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 25.03.2019 | Vārda dienas: Ģedimins, Māra, Mare, Marita, Mārīte
LatviaLatvija

KP pārrunu procedūru laikā visbiežāk novērš pašvaldību uzņēmumu pārkāpumus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Konkurences padome (KP) pērn īstenojusi sešas pārrunu procedūras, no kurām piecos gadījumos novērsusi dominējošo uzņēmumu radītos konkurences ierobežojumus. Apkopojot aizvadīto gadu datus, iestāde secina, ka pārrunu procedūru veidā visbiežāk tiek novērsti pašvaldību uzņēmumu konkurences ierobežojumi, īpaši neatbilstības konstatējot ūdens patēriņa skaitītāju uzstādīšanas un maiņas pakalpojumu jomā.

KP pārrunu procedūras īsteno kopš 2013.gada gadījumos, kad iestāde uzņēmumu darbībās saskata iespējamas tirgus varas izmantošanas pazīmes, kas ietekmē nelielu tirgus daļu, un tieši pārrunu procedūra varētu būt efektīvākā metode ātrākai konkurences kropļojumu novēršanai. Ja uzņēmumi labprātīgi novērš konkurences ierobežojumus, tad konkurencei labvēlīgs iznākums tiek panākts bez formālas lietas ierosināšanas un naudas soda piemērošanas.

Praksē KP bieži konstatējusi pašvaldību un to kapitālsabiedrību radītos konkurences ierobežojumus. Vairumā gadījumu ierobežojumu cēlonis ir konkurences neitralitātes principa neievērošana – pašvaldības, izmantojot publiskās varas priekšrocības, nepamatoti nodrošina privilēģijas sev piederošām kapitālsabiedrībām.

Visbiežāk tās atrodas dominējošā stāvoklī un sniedz sabiedrībai būtiskus pamata pakalpojumus (ūdenssaimniecības, namu apsaimniekošanas u.c.), kā arī ir paplašinājušas savu darbību ar pamata pakalpojumiem saistītos tirgos, tādējādi liedzot vai būtiski apgrūtinot šos pakalpojumus sniegt privātā sektora uzņēmumiem. KP norāda, ka tas nepamatoti liedz patērētājiem brīvi izvēlēties pakalpojuma sniedzēju atbilstoši darbu kvalitātei un cenai.

Izceļams, ka piecos gadījumos – Aizkrauklē, Olainē, Tukumā, Dobelē un Ventspilī – iestāde konstatējusi pašvaldību kapitālsabiedrību nepamatoti radītus ierobežojumus privāta sektora uzņēmumiem veikt ūdens patēriņa skaitītāju uzstādīšanas un maiņas pakalpojumus. Pēc pārrunu procedūru īstenošanas KP panākusi ierobežojumu novēršanu, nodrošinot iespēju skaitītāju uzstādīšanu un maiņu turpmāk veikt privātā sektora uzņēmējiem.

KP padomes loceklis Jānis Račko: «Bez dominējošo stāvokli ierobežojošām normām valsts un pašvaldību uzņēmumiem komercdarbībā ir būtiski ievērot konkurences neitralitātes principu un caurspīdīgumu. Diemžēl realitāte ir citāda – publiskās personas bieži izvēlas tieši sev piederošos uzņēmumus nodrošināt ar konkurences priekšrocībām, tikmēr ierobežojot vai liedzot privātajiem uzņēmējiem iespējas piedāvāt konkurējošus pakalpojumus. Šādi publisko personu lēmumi ir ļoti rupjš konkurences neitralitātes pārkāpums un privāto uzņēmēju iespēju ierobežojums.»

Kopš 2013.gada KP ir īstenojusi 16 pārrunu procedūras, no kurām 14 gadījumos iestāde novērsa tirgus varas vai konkurences neitralitātes neievērošanas radītos konkurences ierobežojumus.


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.