bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 25.03.2019 | Vārda dienas: Ģedimins, Māra, Mare, Marita, Mārīte
LatviaLatvija

Kariņš: Atsevišķu banku darbība grauj visas valsts reputāciju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Krišjānis Kariņš

Naudas atmazgāšana Latvijā ir problēma, jo šīs darbības, kas notiek tikai atsevišķās bankās, grauj visas valsts reputāciju, intervijā Rietumu radio norāda Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

«Tas nozīmē, ka netiek gūtas investīcijas mūsu tautsaimniecībā tā dēļ, ka Latvija tiek uzskatīta par korumpētu naudas atmazgātāju valsti, kas mēs neesam. Tāpēc ir pareizi, ka valdība šo biznesu spiež ārā no Latvijas,» komentē deputāts.

Kariņš pauž bažas par to, ka spiediens un informācija par aizdomām naudas atmazgāšanas jautājumos Latvijas virzienā nāk jau ilgāku laiku, taču rīcība no Latvijas puses iepriekš nav sekojusi. «Spiediens un informācija jau vismaz gadu nākusi Latvijas virzienā un tas, ka līdz šim nekāda rīcība nav sekojusi, mums ir skādējis. Domāju, ka šī asā rīcība no ASV finanšu ministrijas ir tieši Latvijas bezdarbības rezultāts,» teic Kariņš.

Viņš norāda, ka pret naudas atmazgāšanas shēmām Eiropas Savienībā izveidoti ļoti labi funkcionējoši likumi, bet likumu ieviešana smagi klibo. Parlamentā izveidota īpaša komiteja, kura izseko likumu ieviešanas procesam. «Tā grūtība ir tieši uzraudzībā. Eiropas Centrālā banka (ECB) pārņem visas bankas savā uzraudzībā, bet tieši pret naudas atmazgāšanas uzraudzība paliek katras dalībvalsts kompetencē. Mums ir mūsu banku uzraugs, bet vai šis banku uzraugs ir bijis uzdevuma augstumos, vai viņam ir bijusi attiecīgā informācija, vai viņš ir bijis bailīgs vai nespējīgs pieņemt lēmumus, un kāpēc tā sistēma ir klibojusi,» jautā politiķis.

«Tieši ABLV Bank situācija izraisa jautājumu, kā uzlabot eirozonas banku uzraudzību? Jo, no vienas puses, uzraudzība notiek centralizēti, caur ECB, bet, no otras puses, naudas atmazgāšanas uzraudzība ir nacionālās kompetences jautājums. Ja gadās viens vājāks posms, par kādu šobrīd tiek uzskatīta Latvija, tad netīrā nauda ieplūst finanšu sistēmā šā vai tā,» norāda Eiropas Parlamenta deputāts.

Viņš uzsver, ko no naudas atmazgāšanas problēmas tikt vaļā pilnībā nav iespējams. «Noziedznieki ir un būs. Tikai mums ir vara maksimāli apgrūtināt viņu darbības jomu. Mērķis ir izskaust šīs netīrās naudas no Eiropas finanšu banku sistēmas, lai tie, kas darbojās šādā veidā, ir spiesti darboties 3.pasaules valstīs, kur nav Eiropas tiesu sistēmas, kur nav Eiropas drošības un nekustamo īpašumu, kurus varētu gribēt nopirkt,» turpina Kariņš, piebilstot, ka netīrā nauda Latvijas finanšu sistēmā tiek iekšā, jo tā meklē jauku vietu, kur nosēsties.

Viņš paskaidro, ka ir jāstrādā gan pie banku sistēmu uzraudzības, gan tās izsekošanas un jāsaprot, kā šī nauda nevien tiek lietota Latvijas tirgos, bet arī tos ietekmē.

Kariņš norāda, ka valdības rīcības virziens, cenšoties nodrošināt «čaulu kompāniju» izskaušanu, ir pareizs, taču noteiktais temps ir straujš. «Tas varētu būt milzu izaicinājums, jo, ja kāds ir uzsācis biznesu, piemēram, ar naudas tranzītu, un tas ir jāmaina gada laikā, tas ir ļoti grūti paveicams. Pusgada laikā, tas ir teju neiespējami. Domāju, ka gaidāma vai nu banku likvidācija vai banku apvienošanās,»  turpina Kariņš.


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.