bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 18.03.2019 | Vārda dienas: Adelīna, Ilona
LatviaLatvija

Izsolē iecerēts pārdot Jūrmalas bronzas bruņurupuča skulptūru; pašvaldība pauž, ka iecere ir pretlikumīga

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rudenī gaidāmā mākslas festivāla artRiga laikā izsolē plānots pārdot Jūrmalas pilsētas simbolu – slaveno bronzas bruņurupuča skulptūru, pastāstīja skulptūras autora Jāņa Bārdas sieva Aivija Bārda.

Bārda ģimenes lēmumu skaidro ar to, ka pašvaldība vairāku desmitgažu laikā nav norēķinājusies par skulptūru. «Pēdējo notikumu iespaidā, mūsu ģimenei ir nepieciešama jauna dzīves vieta, tāpēc esam nolēmuši bruņurupuci pārdot un par to jau tagad ir liela interese,» skaidro ģimenes pārstāve.

Skaidrojot to, kā nākas, ka ģimene vairāk nekā 20 gadus par tēlnieka darbu nav saņēmusi samaksu, Bārda atsaucas uz 1995.gada notikumiem. Pēc viņas paustā, 1995.gadā dome pasūtījusi skulptūras izveidi, par ko izdots arī domes lēmums. «Taču pēc skulptūras izgatavošanas domes grāmatvede nezināmu iemeslu dēļ naudu pārskaitīja tā laika pilsētas galvenajam māksliniekam Egīlam Kukam uz viņa personīgo bankas kontu. Viņš bija solījis naudu nodot Jānim, taču, cerot nopelnīt, viņš to ielika par lielākiem procentiem kaut kādā bankā, kura beigās bankrotēja, un nauda pazuda,» skaidro Bārda, sakot, ka ģimene naudu tā arī nav saņēmusi, kaut gan skulptūras izveidē ieguldīja arī lielus personīgos līdzekļus.

Pašvaldībai tolaik skulptūras izvēlei bija piešķīrusi 8 000 latu. Kā skaidro Bārda, bruņurupucis uzskatāms par ģimenes īpašumu, jo norēķinājies neviens par to nav un arī pieņemšanas-nodošanas akta pašvaldībai nav. Turklāt ģimenei esot arī paša Kuka izrakstīta parādzīme.

Jūrmalas domes pārstāvji gan pauž, ka «Aivija Bārda nav ne skulptūras autors, ne īpašnieks» un plānotā rīcība pašvaldības ieskatā ir prettiesiska un «aicina potenciālos skulptūras pircējus neiesaistīties šajā afērā».

«Skulptūra Jūrmalā atrodas jau kopš 1995.gada, kad pašvaldība, atsaucoties uz Bārdu ģimenes piedāvājumu, skulptūras uzstādīšanai piešķīra 8 000 latu. Pilsēta 23 gadus skulptūru ir uzturējusi un rūpējusies par to, skulptūra ir pašvaldības grāmatvedības uzskaitē,» skaidro pašvaldība.

Tāpat viņi norāda, ka neredz pamatojumu runām par to, ka dome nav veikusi norēķināšanos, ja arhīvos ir atrodami domes lēmumi gan par skulptūras pasūtīšanu, gan naudas piešķiršanu tās izveidei. Turklāt, arī pats autors Jānis Bārda neesot izteicis pretenzijas pret pašvaldību saistībā ar skulptūru.

Bārda gan skaidroja, ka, pamatojoties uz laulības līgumu, visas skulptūras piederot viņai. Turklāt vīrs esot piešķīris viņai arī ģenerālpilnvaru.

Pēc viņas paustā, viņa kopā ar vīru ar oficiālu pieprasījumu norēķināties par darbu abi pēdējo reizi vērsušies 2003.gadā. «Kopš tā laika es vairākkārt esmu mēģinājusi šo jautājumu aktualizēt viena, taču pašvaldība izliekas neko nezinām,» sacīja Bārda.

Izsolē iegūtos līdzekļus plānots izmantot biedrības Es redzu projektu īstenošanai, kuras darbība saistīta ar neredzīgo bērnu un jauniešu integrāciju sabiedrībā. Biedrības dibinātāji un vadītāji ir Bārdu ģimene.

Pats skulptūras autors Jānis Bārda kopš 2003.gada dzīvo Londonā un patlaban cīnās ar smagām veselības problēmām.


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.