bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.02.2019 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija
LatviaLatvija

Eksperts: Kiberuzbrukumu realizācijā - ķēdes vājais posms ir cilvēciskais faktors

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kiberuzbrukumi bieži tiek tēmēti uz konkrētiem darbiniekiem, izmantojot par viņiem pieejamo informāciju, kas salīdzinoši viegli ir atrodama internetā. Jauna tendence kiberuzbrukumu realizācijā – šobrīd ķēdes vājais posms ir cilvēciskais faktors, pauž Tele2 Shared Service Center drošības nodaļas vadītājs Artūrs Pantelis. 

Jānorāda, ka ceturtdien, 30.novembrī, kad visā pasaulē tiek atzīmēta datoru drošības diena (Computer Security Day), dalīto pakalpojumu centra Tele2 Shared Service Center drošības nodaļas vadītājs Pantelis norāda uz darbinieku lomu uzņēmuma datu aizsardzībā.

Viņš vēsta, ka Nnesen notikušajā hakeru uzbrukumā Uber, kad tika «nopludināti» 57 miljonu lietotāju dati, par vienu no iemesliem tiek minēta kāda darbinieka pieļauta kļūda. Šis gadījums tikai apstiprina pavisam nesen novēroto tendenci kiberuzbrukumu realizācijā – šobrīd ķēdes vājais posms ir cilvēciskais faktors.

Tele2 drošības nodaļas vadītājs stāsta, ka datu aizsardzības un drošības veicināšanai ļoti vērtīgas ir uzņēmumu īstenotas iekšējās apmācības un darbinieku izglītošana. «Problēmas darbinieki nereti izraisa neapzināti, tieši zināšanu trūkuma dēļ. Uzņēmums ir drošākā situācijā tad, ja visi tā darbinieki apzinās iespējamos riskus, nevis tad, ja par visiem šiem jautājumiem atbild tikai drošības nodaļas vadītājs. Visiem darbiniekiem ir jāzina sava atbildība saistībā ar drošības jautājumiem – kāda veida dati ir jāsargā, kā to vislabāk izdarīt, u. tml.,» tā Pantelis.

Vienlaikus atzīmēts, ka zināšanas ir spēcīgs rīks kiberdrošības un datu aizsardzības uzlabošanai. Ikdienā darbinieki neapzinās savu atbildību drošības jautājumos, bet, ja viņiem tiek nodrošinātas apmācības un izskaidrotas detaļas, situācija mainās, un minētie darbinieki ir tie, kuri spēj sniegt profesionālu viedokli par ikdienas darbību drošības uzlabošanu.

Pantelis uzsver, ka kiberdrošība jau kādu laiku ir valsts prioritāte. Piebilstot, ka tajā ietilpst noteiktas prioritātes valsts iestādēm, CERT izveide un citas aktivitātes. «Ja runājam par lielajiem uzņēmumiem, privātais sektors šobrīd šķiet sakārtots, taču vienmēr ir iespējami dažādi uzlabojumi, jo nozare nepārtraukti attīstās.»

«Nav universālu ieteikumu, kā izvairīties no visiem riskiem, īpaši informācijas tehnoloģiju nozarē, kur attīstība notiek zibenīgā ātrumā. Manuprāt, galvenais ir regulāri novērtēt pastāvošos riskus, izvirzīt prioritātes un veikt preventīvas darbības, lai tos samazinātu. Tieši procesu nepārtrauktība un darbinieku izglītošana nodrošina efektīvu risku apzināšanu un novērtēšanu,» komentē Pantelis.

Drošības nodaļas vadītājs klāsta arī to, ka datu aizsardzība šobrīd ir gan kiberdrošības jomas lielākais risks, gan izaugsmes iespēja. Galu galā dati ir visa pamatā – privātie un uzņēmuma faili, finanšu informācija, klientu dati utt. Ņemot vērā, ka likumdošana tiek mainīta, lai maksimāli aizsargātu privātumu, šajā jomā ir veikti daudzi uzlabojumi. Nepilnības slēpjas savienojamības izaugsmē un tās ātrumā.

Jāmin arī fakts, ka daudz cilvēku sazinās interneta vidē un pavada tur lielu daļu sava laika, taču lielākais vairākums interneta lietotāju nedomājot par kiberdrošības pamatprincipiem. «Diemžēl šajā jomā noziedzīgā pasaule parasti ir soli priekšā tiesībsargājošajām iestādēm, tāpēc internets kļūst par bīstamu vidi, ja tajā atrodies viens un pat nenojaut par apkārt esošajiem riskiem,» saka Pantelis.

Ref: 225.000.103.2987


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.

Lasītākie

Komentētākie

Top 5 Biznesa ziņas
    Top 5 Sabiedrības ziņas
      Top 5 Pasaules ziņas
        Jaunākie komentāri