bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 20.03.2019 | Vārda dienas: Irbe, Made
LatviaLatvija

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Veselības ministre Anda Čakša

Latvijas veselības ministre Anda Čakša (ZZS) Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Ministre LTV Rīta panorāmā apgalvo, ka Latvijā neesot iespējama līdzīga situācija kā Lietuvā, jo asins plazmas savākšanas jomā pakalpojumus iepērk centralizētā iepirkumā. Tas tiekot darīts, lai noturētu konkurētspējīgu cenu par pakalpojumiem, lai tādējādi ar esošajiem līdzekļiem palīdzētu maksimāli daudziem.

Jau ziņots, ka Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT), kas veic pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, paziņojis, ka pagājušajā nedēļā veicis procesuālas darbības arī Latvijā. Lietuvas izmeklētāji Latvijā kā lieciniekus esot nopratinājuši Veselības ministrijas un Valsts asinsdonoru centra (VADC) darbiniekus un ieguvuši izmeklēšanai būtiskus dokumentus.

Kā norādīts STT paziņojumā, tiesībsargāšanas iestādēm ir pamatotas aizdomas, ka bijusī Lietuvas Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Joana Bikulčiene, kompānijas Solis Tribus akcionārs Antans Petrošus un tās vadītāja Rūta Stankevičiene, darbojoties līdzzinātāju grupā, centušies pārņemt un monopolizēt asins plazmas savākšanu ne tikai Lietuvā, bet arī Latvijā. Tādējādi mēģināts diskriminēt un atvirzīt malā Lietuvas, Latvijas un citus ārvalstu saimnieciskos subjektus, kas varēja vai būtu varējuši godīgi konkurēt asins plazmas savākšanas un uzglabāšanas jomā.

Šajā pirmstiesas izmeklēšanā aizdomās turēto statuss noteikts trim personām. Bijusī Nacionālā asins centra vadītāja vadītāja Bikulčiene tiek turēta aizdomās par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, tirgošanos ar ietekmi un darbošanos grupā, organizējot un veicinot nelicenzētu liela apmēra komercdarbību un profesionālo darbību. Pati bijusī Nacionālā asins centra vadītāja apsūdzības noliedz.

Abas pārējās personas tiek turētas aizdomās par kūdīšanu un palīdzēšanu ļaunprātīgi izmantot amata pilnvaras, kā arī par tirgošanos ar ietekmi un liela apmēra nelicenzētu komerciālo un profesionālo darbību.

Bikulčiene aprīlī pēc pašas vēlēšanās tika atbrīvota no Nacionālā asins centra vadītājas amata, bet neilgi pirms tam lēmumu uz trim mēnešiem viņu no tā atstādināt pēc prokuratūras lūguma bija pieņēmusi arī tiesa. Izmeklēšanas sākumposmā tiesa viņai uz divām nedēļām bija noteikusi apcietinājumu, bet vēlāk viņai tika noteikts mājas arests.

Kā Bikulčiene aprīlī izteicās ziņu portāla 15min.lt konferencē, cita starpā viņa tiek apsūdzēta, ka centusies ietekmēt un lūgusi ietekmēt Latvijas veselības ministri un Latvijas asinsdonoru centra direktori.

VADC preses sekretārs Jānis Vecvagars ir uzsvēris, ka Latvijas asinsdonoru centrs nav iesaistīts Lietuvas Nacionālā asins centra korupcijas lietā. Viņš apstiprināja, ka centra direktore Egita Pole iztaujāta kā liecinieks Lietuvas izmeklēšanas procesā, tomēr Latvijas VADC šajā jautājumā neesot iesaistīts.

Lietuvas dienesti šajā lietā ir iztaujājuši arī Čakšu, kura skaidroja, ka pratināšana saistīta ar izmeklēšanu, kas notiek Lietuvā. «Lietuvieši izzina situāciju, tagad arī iztaujā Latvijas pusi,» norādīja politiķe.

Vienlaikus Čakša uzsvēra, ka Latvijā nesaskata nekādas dīvainas darbības attiecībā uz asins plazmas savākšanu. Pēc viņas paustā, VADC ir veicis daudz iekšēju darbu, lai asins drošības, plazmas sagatavošanas un citi procesi būtu caurspīdīgi.

Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) apliecināja, ka birojs nav procesa virzītājs, līdz ar to KNAB nav tiesīgs komentēt Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta veiktās izmeklēšanas darbības. KNAB gan sniedza atbalstu kaimiņvalsts partnerdienestam tiesiskās palīdzības lūguma ietvaros.

Papildus KNAB informēja, ka birojā nav sākts kriminālprocess par Veselības ministrijas un VADC iespējamiem koruptīviem noziegumiem saistībā ar asins plazmas savākšanu.


Pievienot komentāru

Apstiprina izmaiņas dzīvnieku produktu tirdzniecības nosacījumos ES starpā

Valdība otrdien, 10.jūlijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par veterinārajām prasībām, kontroli un uzraudzību dzīvnieku izcelsmes produktu tirdzniecībai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vecāķos atrastas zilaļģes – iesaka nepeldēties

Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Vecāķu pludmalē, pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās, informē Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde.

Investori ir optimistiski – biržu indeksi un naftas cenas kāpj

Akciju cenas pasaules biržās otrdien, 10.jūlijā, pieauga, ko veicināja investoru optimisms par gaidāmo firmu darbības rezultātu sezonu, sevišķi Savienotajās Valstīs.

Šovasar piektais Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām Brocēnu novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Brocēnu novada Blīdenes pagastā. Slimība skārusi novietni ar piecām cūkām.

KNAB nesaskata noziegumu Mamikina apgalvojumā par Ušakova palīdžu fiktīvu nodarbināšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nesaskata iespējamu noziegumu Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina apgalvojumā, ka Rīgas domē bijušas darbinieces, kuras skaitījās galvaspilsētas mēra Nila Ušakova palīdzes, bet patiesībā strādāja pie Mamikina

Strauji pieaug rakšanas darbu laikā izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits

Šogad AS Sadales tīkls ir reģistrējusi 346 saimniecisko darbu veicēju izraisītus elektrotīkla bojājumus un, salīdzinot ar 2017.gada pirmo pusgadu, par 50% pieaudzis dažādu rakšanas un būvniecības darbu laikā bojātu kabeļu līniju skaits.

Pusotras nedēļas laikā 54 cilvēki lūguši pārskatīt centralizēto eksāmenu vērtējumus

Pusotras nedēļas laikā 54 eksāmenu kārtotāji lūguši pārskatīt rezultātus valsts pārbaudījumos, norāda Valsts izglītības satura centrā.

Skycop: Aviokompāniju streiki pieņemas spēkā; zaudējumi sasniedz sešus miljardus

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2018.gads avionozarei līdz šim nav bijis ne tuvu tik veiksmīgs. Šogad palielinājušās gan degvielas cenas, gan pieaudzis streiku skaits, kas Eiropas lidsabiedrībām rada aizvien lielākas problēmas.

NBS: Latvijas armijai tuvākajos gados svarīgi būs labi apmācīti karavīri

Latvijas armijai tuvākajā nākotnē svarīgākā būs nemitīga modernizācija un labi sagatavoti karavīri, tā Latvijas armijas 99.dzimšanas dienas rītā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Bankā: Cik lielu algu jāmaksā, lai varētu cerēt uz darbinieku

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pēdējā gada laikā ir stabils – liecina bankas Citadele un SKDS veiktais pētījums Citadele Index. Uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecina par piesardzīgu optimismu.

Gada inflācija sasniegusi 2,8%; degvielas cenām kāpums par 17,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, palielinājies par 2,8% Precēm cenas pieauga par 2,5% un pakalpojumiem – par 3,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts

Ziemas mieži jau sasnieguši gatavības stadiju un līdzko pāries nokrišņi, uzsāksies ražas novākšana. Šogad pļaujas laiks Latvijā plānojas divas nedēļas agrāk nekā ierasts, secina lauksaimniecības uzņēmuma Baltic Agro speciālisti.

Izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no šī gada 11.jūlija būs izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, ziņo SIA Rīgas satiksme Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Bartaševiča.

Ekonomikas ministrija brīdina 62 OIK saņēmējus par nodokļu parādiem

Izteikti brīdinājumi par nodokļu parādiem 62 komersantiem, kuriem piešķirtas tiesības tirgot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, BNN informē Ekonomikas ministrijā.

IDB lūdz apsūdzēt PMLP amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu

Iekšējās drošības birojs ierosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes amatpersonu par fiktīvas laulības organizēšanu.